Hissedilebilir Yürüme Yüzeyleri

Hissedilebilir Yürüme Yüzeyleri

Hissedilebilir yürüme yüzeyleri ürünlerinin üst yüzeyi, ayaklarınızın altında hissetmenizi sağlayacak şekilde biçimlendirilmiştir. görme Görme engelliler için yürüme yolları geçişinin nerede olduğunu belirtmek veya bir bisiklet rotasının bir yaya boyunca nereye gittiğini göstermek için de kullanılabilir.

Hissedilebilir yüzey uygulaması farklı durumlarda farklı yüzey profilleri ile kullanılır. Örneğin hissedilebilir yürüme yolları özel bir geçiş noktasının nerede olduğunu bildirmek için kullanılır. Tüm yeni özel geçiş noktalarında, tekerlekli sandalye kullananlara yardımcı olmak için yaya ve yol aynı seviyede olacaktır.

Görme bozukluğunuz varsa, kaldırım kenarı eksikliği, yolun nerede bittiğini ve yolun nerede başladığını bilmeniz zorlaşır. Hissedilebilir yürüme yüzeyleri güvenli yoldan çıkmak üzere olabileceğiniz konusunda sizi uyarmak için kullanılır.

Görme Engelli Yürüme Yolları

Özel kavşak noktalarında kullanılan hissedilebilir yürüme yüzeyi size yol boyunca doğru yönü göstermeye yardımcı olmak için yuvarlak işaretler içeren karolardan oluşur. Aynı zamanda, görme engelli yürüme yolu standart yaya yolundan farklı olduğunu belirtmek için renklidir ve kullanılan renk, geçiş tipine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Kırmızı asfaltlama, yayaların geçmesine izin vermek için trafiğin durması gereken kavşaklarda kullanılır. Basamakların üst ve altını belirtmek için de kullanılır. Buradaki karolar, yuvarlatılmış, paralel, kadife benzeri çubuklara sahip olacaktır. Döşemeler döşenir, böylece çubuklar yaya hareketi boyunca uzanır.

Ayrıca yayaların ve bisikletlilerin beyaz bir çizgi ile ayrılmış bir yaya yolunu paylaştığını göstermek için de kullanılabilir. Bu dokunsal parke, basamaklarda kullanılan kadife parkeye benzer olmasına rağmen, karo uzunluğu bakımından daha uzun düz tepeli çubuklara sahiptir.

Bisiklet şeridi ve yaya bölümünün başlangıcında ve bitişinde hareket yönüne paraleldir. Paylaşılan yolun çok uzun olduğu bir yerde, yürüme yüzeyleri belirli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Bu sayede görme engelli bireyler yolun sağ tarafında olduklarını bilirler.

Görme engelli yürüme yolları konusunda bazı bireylerin ve firmaların gerektiği kadar duyarlı olmadığını görmekteyiz. Bu konunun önemi hakkında her bireylerin bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bu bilinçlendirme günümüz dünyasında zorunlu hale gelmiştir. Her bireyin bu konuda hassas davranıp gereksiz yere görme engeli yollarını meşgul etmemesi gerekmektedir. Engelli bireyler için hazırlanan görme engelli yollarının önüne herhangi bir engel konulmamalıdır. Bu tip davranışlar görme engelli bireylerin yaralanmalarına neden olabilir.

Diğer Yazılar