Hissedilebilir Yüzey Çeşitleri

Hissedilebilir Yüzey Çeşitleri

Hissedilebilir yüzey; Kılavuz(İz)

Hissedilebilir yüzey,  görme engelli ya da az gören bireylerin kullandıkları baston yardımı ile gitmek istedikleri yere güvenli bir şekilde ulaşmalarını sağlamak amacı ile çubuk şeklinde tasarlanmış kabartma (çıkıntıları)olan yer işaretleridir. Bu yüzeyler yürüme yönüne paralel olarak uygulanır. Ayrıca bu ürünlerin kaydırmaz özelliğinin de olması engelli birey için tehlikeyi aza indirerek daha güvenli yürüme ortamı sağlamaktadır.

Hissedilebilir yüzey; Uyarıcı(boncuk)

Uyarıcı yüzey işaretleri görme engelli ya da az gören bireylerin yürüme yolunda karşılaşacağı engelleri belirtmek için kullanılan kesik koni ya da kubbe şeklinde imal edilen yer işaretleridir. Oluşacak kot farkı, kapı giriş ve çıkışları, merdiven önleri, asansör önleri ve bunlar gibi görme engelli bireyler için tehlike yaratacak yerlerde kullanılır. Ayrıca bu ürünlerin kaydırmaz özelliğinin de olması engelli bireyler için tehlikeyi aza indirerek daha  güvenli yürüme ortamı sağlamaktadır.

Hissedilebilir yüzey; Renk seçimi

Hissedilebilir yüzey ler için renk oldukça hassas bir diğer konudur. Hissedilebilir yüzey çeşitleri sadece tamamen görmeyen bireyler için değil az gören bireyler içinde kılavuzluk yapmaktadır. Bu yüzden renk seçimi çok önemlidir. Az gören bireyler için fark edilir olmak zorundadır. Hissedilebilir yüzey de Görsel zıtlık uygulama yapılacak olan zemin üzerinde ürünün kolayca fark edilebilmesidir. Böylece az gören bireylerin yüzeyleri fark ederek, kullanması sağlanmış olacaktır. Hissedilebilir yüzey seçilirken zemin ve ürün arasındaki görsel zıtlık dikkate alınacak şekilde ürün seçilmesi uygun olacaktır.

Hissedilebilir yüzey; Ölçülendirme 

Hissedilebilir Yüzey ürünlerimiz TS 13720, TSEK 484 ve Türkiye’de İlk CE belgesine sahiptir. TS ISO 23599, TS 13536 Uygulama standartlarına uygun olarak üretilmelidir. Hissedilebilir Yüzey lerde ürün ölçüleri paralel dizilimli kılavuz yüzey 300x300mm ebadındaki alanda 4 adet olmalıdır ve uygulandıktan sonra yükseklik iç mekanda 5 mm,dış mekanda 8mm olmalıdır. paralel dizilimli uyarıcı yüzey 300x300mm ebadındaki alanda 25 adet olmalıdır ve uygulandıktan sonra yükseklik iç mekanda 5 mm, dış mekanda 8mm olmalıdır.

Diğer Yazılar