Hissedilebilir Yürüme Yolları

Hissedilebilir Yürüme Yolları

Bilmediğiniz bir alanda gezinmek herkes için biraz korkutucu olabilir. Özellikle görme engelli insanlar için normal görsel ipuçları veya işaretler olmadan, yollarını bulmaları oldukça zorlaşır ve bazen yollarını bulmak için attıkları adımlar tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bazı şehirlerde, yayalar genellikle satıcılar, hayvanlar ve diğer engellerle karıştırılmış kaldırımlardan geçerken zorlanmaktadırlar.

Görme engelli ve kısmi gören insanlara yardım etmek için kaldırımlarda özel olarak tasarlanmış hissedilebilir yürüme yollarından yararlanılmıştır.

Hissedilebilir yürüme yolları, Bu yükseltilmiş çıkıntılar, insanları kaldırımlardan aşağıya ve kesişme noktalarında yönlendirmeye yardımcı olur. Hissedilebilir yüzeyler, bazı özel durumlar için farklı yüzey desenleri içeren karolardan oluşur. Hissedilebilir yürüme yolları görme engelli bireyleri potansiyel tehlikelere karşı uyarır. Hissedilebilir yürüme yollarını ayağınızın altıyla veya uzun baston yardımı ile kolaylıkla hissedebilirsiniz. Hissedilebilir yürüme yolları güvenli ve bağımsız seyahat etme avantajını sunar.

Dünyada yaklaşık 285 milyon insan görme engellidir. Tahminler bu sayının ilerleyen yıllarda çok daha yüksek miktarlara ulaşacağı yönündedir. Nüfusun (görme engelli insan sayısı da dahil olmak üzere) gelecekte artacağı gerçeği göz önüne alındığında, şehirlerimizin daha uyumlu ve duyarlı olmalarına ihtiyaç vardır. Görme engelli vatandaşların gereksinimleri görmezden gelinemez boyutta önemlidir. Hissedilebilir yürüme yolları, görme engelli insanlar için şehirlerde destekleyici bir altyapı sağlayabilecek önemli bir unsurdur.

Hissedilebilir yürüme yolları görme engelli yayaların tehlikeli yer döşemeleri, kaldırımlar ve merdivenler arasında güvenli bir şekilde gezinmelerini sağlayan, kaymaya ve solmaya karşı dayanıklı bir kaplama malzemesinden yapılmaktadır. Hissedilebilir yürüme yolları yayalara kendilerini uzun bastonlarla veya ayak tabanlarıyla hissedebilecekleri bir deneyim sağlar.  Hissedilebilir yürüme yolları kayma, düşme veya her türlü kaza riskini azaltacak duyusal bir uyarı verir.

Dokunsal göstergeler görme engelli insanlar için önemli bir güvenlik özelliği olsa da, yaya trafiğinin yoğun olduğu alanlarda kazaları önlemek için oldukça faydalıdır. Hissedilebilir yürüme yolları kamuya açık olarak inşa edilmiş tüm yeni inşaat projelerine dahil edilmektedir. Görme engelli bireylerin yaşam koşullarını yükseltmek amaçlı olarak dokunsal göstergeler gibi emniyetli döşeme malzemelerinin her alana dahil edilmesi ciddi boyutta önemlidir.

Hissedilebilir yüzey yaya trafiğinin her zaman yüksek olduğu herhangi bir kamuya açık binaya veya bölgeye kurulması gereken en iyi güvenlik özelliklerinden biri olarak kabul edilir. Yağmura ya da neme maruz kalan yaya trafiği alanlarının, kayma önleyici özelliklere sahip dokunsallarla da kaplanması gerekir. Ayrıca korkulukların ve diğer güvenlik sistemlerinin uygulama için uygun olmadığı yerlerde de faydalıdır.

Hissedilebilir zemin konusunda bazı bireylerin duyarlı olmadığını görmekteyiz. Hissedilebilir yürüme yollarının önemi hakkında her bireylerin bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bu bilinçlendirme günümüz dünyasında zorunlu hale gelmiştir. Her bireyin bu konuda hassas davranıp gereksiz yere hissedilebilir yürüme yollarını meşgul etmemesi gerekmektedir. Hissedilebilir yürüme yollarının önüne herhangi bir engel konulmamalıdır. Bu tip davranışlar görme engelli bireylerin yaralanmalarına neden olabilir.

Diğer Yazılar