Görme Engelli Yürüyüş Yolu Standartları

Görme Engelli Yürüyüş Yolu Standartları

Görme engelli yürüyüş yolu standartları devlet tarafından maddelendirilerek bazı işletmelerin, kurum ve kuruluşların uyuması gereken şartlar bütünüdür. Görme engelli bireyler ne yazık ki bizler gibi bazı rahat yaşam standartlarına sahip değildir. 

Bu nedenle bizlerin onlara yardım etmesi gereklidir. Bu yardımlar onların yaşamlarını kolaylaştıran ürün ve ürün grupları ile günümüzde karşılanabilmektedir. Tarafımızca uzun yıllardır üretimini yapmış olduğumuz işaret ve işaretçiler ile görme engelli bireyler için tüm kaynaklarımızı tam kapasite kullanmaktayız. 

Peki görme engelli yürüyüş yolu standartları maddelerinin içerisinde ne gibi maddeler bulunmaktadır? Bu maddeler yürüyüş yollarından yeterince uygulanmakta mıdır? Oluşan sektörel olumsuzluklar nelerdir? Bu içeriğimizde sizlere bu tarz konulardan bahsedeceğiz.

 

Görme Engelli Yürüyüş Yolu Standartları

Görme Engelli Yürüyüş Yolu Standartları

Görme engelli bireyler için sadece yol değil onların yaşamlarını kolaylaştıracak tüm alanlar için Ustad (Universal Standards) adı verilen standart bildirgesi bulunmaktadır. Bu bildirgeyi buraya tıklayarak indirebilir ve tüm detayları talep ederseniz tek tek inceleyebilirsiniz.

Fakat özetlememizi isterseniz bu bildirge içinde şunlar bulunmaktadır. 

  1. Yaya Yolları ve Kaldırımlar
  2. Rampalar,
  3. Merdivenler
  4. Yaya geçitleri
  5. Engelliler için yaya geçitleri,
  6. Açık ve yeşil alanlar
  7. Binalar ile ilgili düzenlemeler,
  8. Özellikli yapılar için özel düzenleme kuralları
  9. Toplu taşıma hizmetleri vs.

Yukarıda ki ana liste maddelerinde görmüş olduğunuz gibi başta yollar olmak üzere parklar, kapalı ve açık alanlar, bina yapıları, özellikli yapılar için özel düzenleme kuralları gibi onlarca alanda standardizasyon yapılmıştır. 

Bunlara uyulmadığı veya uygulanmadığı zaman yürürlüğe girecek cezai yaptırımlara kadar bildirge içerisine maddeler işlenmiştir.

Peki bu yayınlanmış olan ve ülkemizde de geçerliliği olan görme engelli yürüyüş yolu standartları belgesine rağmen oluşan sektörel sorunlar nelerdir? Doğal seleksiyon adı verilen oluşumlar var mıdır? Dilerseniz gelin bir alt başlıkta bu konuları ele alalım. 

Oluşan Sektörel Sorunlar

Gerekli standartlara uygun uygulamalar yapılsa da doğal ya da dış kaynaklardan dolayı zaman zaman engelli bireyler için tamamlanmış çalışmalarda sorunlar oluşabilmektedir. Özellikle hissedilebilir zemin çalışmaları için yüksek güçte yapıştırıcılar, vidalama sistemleri kullanılmaktadır. 

Bu kadar önlem ve profesyonel malzemelerin kullanılmasına rağmen bilinçli veya bilinçsiz bir şekil de bu çalışmalar ileriki zamanlarda fiziki kayıplar yaşayabilmektedir. Bunun yanı sıra tamir tadilat esnasında yolların, binaların, merdivenlerin özetle görme engelli yürüyüş yolu standartları içerisine dahil olan tüm alanların deformasyona uğraması gibi bir durum bulunmaktadır. 

İş ve işletme sahiplerine tavsiyemiz bu tarz olumsuz durumları ilgili kişilere bildirmeniz ve görme engelli bireylerin hayatlarına yardımcı olmanız şeklinde olacaktır. Engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak adına üretimini ve uygulamasını yaptığımız tüm çalışmalar için bize ulaşabilir detaylı teknik destek alabilirsiniz. 

Diğer Yazılar