Hissedilebilir Yüzeylerin Montajı Hızlıca Yapılabilir Mi?

Hissedilebilir Yüzeylerin Montajı Hızlıca Yapılabilir Mi?

Toplumun görme engelli yolu veya kabartmalı yollar diye adlandırdığı asıl adı hissedilebilir yer yüzeyi olarak tanımlanmaktadır. Görme engelli vatandaşlarımızın yardım almada, bir yerden bir yere giderken ulaşımlarını kolaylaştıran bu yüzeyler birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanımı dışında montajı da çok merak edilmektedir. Montajında iki farklı yöntem kullanılmaktadır. Birincisi kalıp ile elde döküm olarak yapılan kabartmalardır. Kalıplara dökülerek elde edilir ve yapıştırma yöntemiyle zemine döşemesi yapılır. Bu yöntemde kalıplar hazırlanır ve stoklanır. Stok olması halinde işlem daha hızlı şekilde uygulanabilir. İkinci yöntem ise makine ile direkt olarak zemine yapılan uygulamadır. İki yöntemin de uygulaması kolay ve hızlıca yapılmaktadır.

Özel alanda çalışan veya kurumsal olan şirketler, görme engelli çalışanlarının ve müşterilerinin kolay bir şekilde hareket edebilmesi, birine bağımlı olmadan işlerini halledebilmesi için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Hepimizin bir engelli adayı olduğu bu yaşam döngüsü içerisinde, engelli vatandaşlarımız için elimizden geleni yapmanın bilincinde olmalıyız.

Spor Salonu, Havalimanı Gibi Büyük Alanlarda Hissedilebilir Yüzeylerin Yapılması Zaman Alır Mı?

Erişilebilirlik engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata katılabilmeleri için hissedilebilir yüzeylerin yapılması önemli bir konudur. Engellilerin de toplumsal yaşamın her alanında yer alması, havalimanı ve spor salonu gibi noktalara ulaşabilmesi, bu alanların yapımında planlama ve tasarım aşamasından itibaren engellilerin kullanım ve erişim gereksinimlerini karşılayacak biçimde düzenlenmelidir.

Spor salonlarında engelliler için kabartmalar çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu sayede kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan kabartmaları kullanarak kendi alanlarında rahat bir şekilde sportif faaliyetlerini gerçekleştirebilirler. Bu yüzden salonların yapım aşamasında muhakkak engelli vatandaşları düşünerek plan ve tasarım yapılmalıdır. Bu tasarımlar maliyet açısından da zaman açısından da kolay ve uygulanabilirdir. Kısa bir süre içinde alanın büyüklüğüne de bağlı olarak hissedilebilir yüzey uygulaması, planlı bir çalışmada 1 veya 3 iş günü gibi kısa bir sürede uygulanabilir. Zeminin uygun olmaması ve diğer sorun çıkaracak etmenlerin olmasıyla bu süre uzayabilir. Zemin uygulanabilir hale getirdikten sonra işlem gerçekleştirilebilir.

Hissedilebilir yer yüzeyleri, görme engelli veya az gören kişilerin tek başına seyahat edebilmelerinde destek olmak için dünya genelinde kullanılmaktadır. Kullanım alanı olarak en önemli rotasyonlardan biri de havalimanlarıdır. Engelliler için havalimanı yolu büyük önem arz etmektedir. Büyük ve bir yerden bir yere gitmenin en zor olduğu bu alan engelli vatandaşlarımızın en çok zorlandığı yerdir. Bilet işlemleri için gişelere ulaşmanın, bilet kontrolünü sağlamanın, valizleri ulaştırma gibi birçok işlemin gerçekleşmesi oldukça zordur. Bu kabartmalı yollar ve levhalar sayesinde engelli vatandaşlarımızın bunlara ulaşımı en kolay şekilde sağlanabilmektedir.

Havalimanı alan olarak diğer yerlere nazaran zemin alanı en geniş ve kapsamlı olan alandır. Planlı olarak gerçekleştirilen çalışmalar ve düzenlemelerle, kısa bir zaman içerisinde hissedilebilir zemin montajı yapılabilir.

Sarı Kabartmalı Yolları Yapan Firma

Farklı derecelerde görme bozukluklarına sahip olan bireyler ekonomik, sosyal ve kültürel koşullar kadar fiziksel çevre ve koşullarından da çok büyük ölçüde etkilenmektedir. Görme engellilerin ihtiyaçlarına yardımcı olmayan mekân düzenlemeleri, çoğu zaman engelli vatandaşlarımızın evlerine kapanmasına, sosyal hayata karışmamasına neden olmaktadır. Görme engelli kişilerin hayatlarını kolaylaştırmasında, mekanlardaki ulaşım sistemindeki düzenlemeler büyük ölçüde önemlidir. Özellikle trafik alanlarındaki yaya yolları ve bununla birlikte kaldırımlarda yaygın olarak gördüğümüz hissedilebilir yer yüzeyleri yön bulma ve tehlikeyi fark etmeyi sağlayan önemli unsurlar arasındadır. Ancak bunların kaliteli malzemeler ile doğru bir şekilde yerleştirilmesi, görme engelliler sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebilmektedir.

RednaSİS olarak ‘hissedilebilir yer yüzey işaretleri” diye adlandırılan hissedilebilir zeminler konusunda sizlere hizmet vermekteyiz. İç mekân ve dış mekân olmak üzere iki alanda da hizmet sunmaktayız. Bu hizmeti alan genişliğine bağlı olarak planlı ve tasarımlı bir çalışmayla sizler için en kısa sürede gerçekleştirebiliriz.

Diğer Yazılar