Görme Engelliler İçin Kabartmalar Restoranlarda Kullanılabilir Mi?

Görme Engelliler İçin Kabartmalar Restoranlarda Kullanılabilir Mi?

Görme engelliler için kabartmalar günümüzde birçok lokasyon ve ortamda kullanılmaktadır. Özellikle kazaya mahal oluşturabilecek yerlerde kullanımı yaygındır. Örneğin; yaya kaldırımı ve yaya geçidi, refüjler, kasis ve dönüş noktaları, tren platformları ve bilet gişeleri, turnikeler, büyük yolcu salonları, merdivenler, otomatik kapılar, rampalar, yürüyen merdivenler ve yürüyen bantlarda, döner kapılarda, giriş kapılarında ve özellikle asansör kapısı gibi tehlike arz eden alanlarda 300 metre önce yerini işaretlemek amacıyla görme engelli veya az gören kişileri asansör kumanda paneline yönlendirmede büyük önem arz eder.

Bizler de firma olarak bütün engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının bilincindeyiz ve çalışmalarımıza bu yönde devem etmekteyiz. Firma olarak ürettiğimiz ürünler grubunda yer alan ürünlerimiz şu şekildedir:

  • Hissedilebilir yer yüzey işaretleri: İç mekân ve dış mekân da kullanılmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
  • Braille (yazım sistemi) kabartma yönlendirme: Genel yerleşke planında, kat planı levhasında, bilgilendirme panosu ve diğer levhalarda kullanılır.
  • İndüksiyon döngü sistemleri: Salon tipi indüksiyon döngü sistemi, portatif banko tipi indüksiyon döngü cihazı, asansör tipi indüksiyon döngü sistemi, olmak üzere 3 adet farklı sistem mevcuttur.
  • Diğer ürünler: Tuvalette kullanılan ipli çağrı sistemi, sesli acil çıkış yönlendirme kablosu, merdiven çıkma-inme ve taşıma-iletme sistemi, rulo rampa olmak üzere çeşitli ürünlerimiz mevcuttur.

Yolda giderken mutlaka bir zemin üzerinde hissedilebilir yer yüzeylerine denk gelmişsinizdir. Alt geçitler, otoparklar, okullar, hastaneler, belediyeler, alışveriş merkezleri ve restoranda bulunan engelliler için yüzey kabartmaları görme engelli vatandaşlarımız için büyük oranda kolaylık sağlamaktadır. Daha sonra hastanelerde bulunan pano ve levhalarda da kabartma yazıları kullanılmasıyla birlikte engelli bireyin çevreye bağlı olmadan kendi işlerini halledebilmesi konusunda yardımcı olmaktadır. İlerleyen zamanda toplumun daha bilinçli hareket etmesiyle birlikte, görme engelli vatandaşlarımız için yaşamı daha kolay hale getirebilmek adına ‘RednaSİS’ olarak sizlere her alanda hizmet vermekteyiz.

Günlük hayatımızda yardım almadan bir restorana gidebilmek, menüden dilediğini sipariş vermek, kolayca masaya oturabilmek bizler için ne kadar kolay olsa da görme engelli bireyler için oldukça zor bir eylemdir. Bunu kolay hale getirebilmek için restoranlardaki kabartmalar görme engelli vatandaşlarımıza büyük kolaylık sağlamaktadır. Çağın bilinçlenmesiyle birlikte de birçok restoran menülerinde, levhalarında, zeminlerinde, otoparklarında yüzey kabartmaları kullanmaya başlamaktadır. 2022 yılı itibariyle birçok restoran menülerinde kabartma yazı kullandıklarını ilan etmeye başladılar. Her geçen gün bu haberlerin çoğalmasıyla insanlar daha çok bilinç sahibi olmaktadır. Sizler de eğer bir işletme sahibiyseniz, Türkiye de bulunan binlerce görme engelli bireyin restoranınızda yemek yiyeceğini düşünecek olursanız, bu konuda harekete geçebilirsiniz.

Görme engelli vatandaşlarımızın da bütün herkes gibi yaşamın tüm alanındaki hak ve hizmetlere ulaşabilmesi ve bunlardan kolay bir şekilde yararlanabilmesi için bazı yapılandırmalar olmuştur. Böylelikle kamu kullanımına açık alanlarda oluşabilecek tehlikeleri ve yönleri bulmakta zorlanan görme engelliler için Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından 2012 yılı itibariyle hissedilebilir yer yüzey alanı ile ilgili olarak bazı uygulamalar yürürlüğe girmiştir.

Diğer Yazılar