Görme Engelli Yürüme Yolları

Görme Engelli Yürüme Yolları

Ülkemizde yaklaşık 220 bin görme engelli vatandaşımız bulunmaktadır.  Bu sayının gelecek yıllarda çok daha fazla değerlere ulaşabileceği tahmin edilmektedir. Tahminlerin bu yönde olmasının sebebi çevresel ve toplumsal faktörlerden kaynaklanmaktadır. Görme engelli vatandaşlarımızın hayatta kendilerini eksik hissetmek yerine özel hissetmeleri için birçok adım atılabilir. Bunlardan biri de engelli insanlar için özel olarak tasarlanmış hissedilebilir yürüme yolları ürünleridir.

Nüfusun ve engelli nüfusunun gelecekte artacağı gerçeği göz önüne alındığında, şehirlerimizin engelli bireyler için daha uyumlu ve insanlarımızın engelli vatandaşlarımız açısından daha duyarlı olmaları gerekmektedir.

Engelli yolu, görme engelli bireyler için şehirlerde destekleyici bir altyapı sağlayabilecek çok önemli bir unsurdur. Engelli yolu, engelli yayaların tehlikeli yer döşemeleri, kaldırımlar ve merdivenler arasında güvenli bir şekilde gezinmelerini sağlayan, kaymaya ve aşınmaya karşı dayanıklı bir kaplama malzemesidir. Engelli yolları görme engelli bireylerin kendilerini uzun bastonlarla veya ayak tabanlarıyla yönlendirmesine yardımcı olarak kayma, düşme veya her türlü kaza riskini azaltır. Engelli yolu vatandaşlarımıza güvenli bir yürüyüş deneyimi açısından oldukça yardımcı olacak bir husustur.

Hissedilebilir şekilde kabartmalı olarak dizayn edilmiş olan engelli yolları, görme engelli insanlar için önemli bir güvenlik önlemidir. Yaya trafiğinin yoğun olduğu alanlarda kazaları önlemek için oldukça faydalıdır.

Engelli yolları elbette ki hayatımızın her alanında bulunması gereken önemli bir unsurdur. Bazı zamanlarda görme engelli bireyler sarı yürüyüş kılavuzlarına(engelli yolarına) daha çok ihtiyaç duyabilir. Örneğin trafiğe açık alanlarda engelli yolunun bulunmaması görme engelli bir birey için tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Ya da kalabalık dar bir sokakta bulunmayan engelli yolu yine görme engelli bir birey için sorun oluşturacaktır. Engelli yolları yaya trafiğinin her zaman akıcı ve sürekli olduğu herhangi bir kamuya açık binaya veya bölgeye kurulması gereken en iyi güvenlik önlemlerinden biri olarak kabul edilir. Yağmura ya da neme maruz kalabilecek yaya trafiğine açık olan alanların, kaymayı önleyebilecek özelliklere sahip malzemelerle kaplanması gerekir. Ayrıca korkulukların ve diğer güvenlik sistemlerinin kullanımının uygun olmadığı yerlerde de engelli yolu oldukça büyük önem arz etmektedir.

Genel olarak, sarı yürüyüş kılavuzlarının mutlaka kullanılması gereken yerler şunlardır:

  • Otel ve restoranlar gibi ağırlama yerleri
  • Kamu ofis binaları (özellikle merdivenlerde)
  • Galeriler veya müzeler gibi eğlence yerleri
  • Tren istasyonları ve tramvay istasyonları (özellikle insanların biniş için toplu taşıma araçlarına yaklaştığı alanlarda)
  • Hastaneler ve okullar (kazalara neden olabilecek alanlar daha çok dikkate alınmalıdır.)
  • Umumi parklar
  • Yürüyüş yolları
  • Yaya geçitleri (engelli yolu güvenli bir geçişin nerede başladığını ve bittiğini göstermelidir.)
  • AVMler, Süpermarketler (insanların asansör veya yürüyen merdivenleri kullanmak zorunda oldukları ve merdiven çıkmaları gereken yerler)

Şunu unutmayın engelli olmak bir eksiklik değil bir ayrıcalıktır. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını zorlaştırmak yerine onlarla birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Onlar için özel olarak tasarlanmış görme engelli yollarını lütfen kullanmayınız. İhtiyaç dışı olarak kullanan bireyleri görmeniz üzerine durumun hassasiyetini açıklayarak nazikçe uyarınız. Unutmayın hayatı paylaşmak için engelimiz yok.

Diğer Yazılar