Kaldırımlardaki Sarı İşaretler Nelerdir?

Son zamanlarda kaldırımdaki sarı işaretler, pek çok vatandaşın dikkatini çekiyor. Fakat çoğu vatandaşımız, kaldırımlarda bulunan bu işaretlerin ve noktaların anlamını bilmiyor. Hatta çoğu kişi bu çizgilerin peyzaj çalışması veya süs olarak yerleştirildiğini düşünüyor. Peki, siz kaldırımdaki noktalar ne anlama geliyor biliyor musunuz?

Her gün üzerinden geçtiğimiz kaldırımlarda, toplu taşıma araçlarına binilen durak ve platformlarda karşımıza çıkan bu sarı şerit ve noktaların maalesef ne işe yaradığı çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Oysaki kaldırımdaki sarı işaretler ve noktalar toplumsal açıdan oldukça büyük bir öneme sahip olan bir amaca hizmet etmekteler.

Kaldırımdaki noktalar ve şeritler, görme engelli kişilerin sokakta yürürken basarak veya bastonlarıyla temas ederek zemini hissetmelerini sağlar. Bu sayede yollarını daha kolay şekilde bularak sokakta hareket edebilmeleri için yerleştirilmiş işaretlerdir. Görme engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırır. Onların güvenli ve rahat şekilde gezmelerini sağlaması nedeniyle bu çalışmaların ülkemizin tümüne yayılması büyük bir önem arz etmektedir.

Bu işaretler, farklı şekillerde olabildiği gibi şekillerine göre anlamları da birbirinde farklı olmaktadır. Sokakta en çok karşılaştığımız, kaldırımdaki sarı işaretlerin şekil ve anlamları ise şu şekilde:

Uzun Çizgili Şeritler

Bu tür şeritler, yürünmekte olan yolda bir engel olmadığı ve yürümek için güvenli bir yol olduğunu belirtmek amacıyla yerleştirilir.

Fitilli Kabartmaya Sahip Şeritler

Kabartmaya sahip olan bu sarı şeritler, dörtgen bir şekle sahiptir. Kaldırımdaki noktalar belli bir hizaya sahip ve nokta kabartmalı şeritlere göre daha ince bir yapıya sahiptir. Yaya yolu boyunca uzunlamasına olacak şekilde yerleştirilmektedir. Basamak ve hemzemin geçitlerin önüne ve arkasına yerleştirilmektedir. Asıl amacı ise görme engellileri, yürüdükleri zeminin değiştiği hususunda uyarmaktır.

Nokta Kabartmaya Sahip Şeritler

Bu şekle sahip kaldırımdaki noktalar, yaya geçitlerinde kullanılmaktadır. Dörtgen şeklinde gruplandırılan nokta kabartmalardan meydana gelmektedir. Yaya geçitlerinde kullanılan bu şeritler sayesinde, görme engelli kişiler yaya geçidinde olduklarını ve daha dikkatli hareket etmeleri gerektiğini anlamaktadır.

Düzenli Nokta Şeklinde Kabartmalı Şeritler

Bu tip kaplamaya sahip şeritler, düz ya da dairesel kabartmaların dengeli şekilde yerleştirilmesiyle meydana gelir. Görme engellileri çevresinde bulunan şeyler hususunda uyarmak amacıyla yerleştirilirler. En çok metro ve tren istasyonu gibi duraklarda kullanılmaktadır.

Şehirlere yerleştirilecek bu işaretler, sosyal devlet olmanın gerekliliği olduğu kadar; bu işaretlerin amaçlarına hizmet etmelerini sağlamak için biz vatandaşlara da birtakım görevler düşmektedir. Aşağıda daha detaylı şekilde inceleyeceğimiz üzere; çoğu durumda bazı insanlar bu işaretlerin anlamlarını bilmedikleri için farkında olmadan düzenlemelere engel olabilmektedir.

Kaldırımlarda Bulunan Sarı İşaretler Ne İçin Kullanılıyor?

Bu işaret ve kabartmaların farklı şekillerde olduğu ve değişik anlamlara sahip olduğunu dile getirdik. Bu işaretler sayesinde görme engelli kişiler, sokaklarda ve kamuya açık alanlarda daha güvenli ve rahat hareket imkanına sahip olacakları için toplumsal hayatta da daha aktif olarak yer alabilmektedirler.

Hayatlarını kolaylaştırarak, toplumsal hayata aktif olarak katılmaları amacıyla görme engelliler için kaldırımlar yapılması, yollara şerit ve işaretler konulması elbette faydalı sonuçları olan çok güzel düzenlemelerdir. Fakat ne yazık ki kaldırımdaki sarı işaretler ve noktaların anlamını bilmeyen, konulan bu işaretleri süs sanan kişiler, yapılan bu düzenlemelerin amacına ulaşmasına engel olacak şekilde davranışlar sergileyebiliyorlar.

Görme Engelliler İçin Güvenilir Yollar

Görme engeli olan vatandaşların ulaşımını kolaylaştırmak ve seyahatlerini daha güvenli hale getirmek için yerleştirilen hissedilebilir yüzeyler, maalesef çoğu zaman işgale uğruyor. Çoğu belediye, görme engelliler için kaldırımlar yapsa veya sarı şeritler çekse de bu bantların önüne bazı durumlarda elektrik direkleri dikiliyor ya da bu çizgiler ağaç veya benzer engellerin olduğu yerlerden geçirilebiliyor. Kaldırımdaki sarı işaretlerin anlamını bilmeyen kişiler ise bu çizgilerin üstüne araba park etmek, üzerine çöp veya sandalye koymak gibi düşüncesiz hareketler ile çalışmaların amacına ulaşmasına engel olabiliyor.

Kendimizi bir anlığına da olsa görme engelli vatandaşların yerine koyup empati yaparsak; bu konuda karşılaşılabilecek engellerin ağırlığını da anlamamız mümkün olacaktır. Evden güçlük içinde çıkarak, kaldırımdaki noktaları takip etmeye çalışan görme engelli bir kişi, bu yolda ilerlerken karşılarına göremedikleri engellere çarpabilecek, bilinçsiz şekilde bu çizgilerin üzerine yerleştirilmiş sandalye ve çöp kovası gibi nesneler yüzünden kısıtlı ve tehlikeli bir yolculuk yapacaklardır.

Yollara konulan bu işaretlerin anlamlarını artık daha iyi bildiğimize göre yapmamız gereken şey; artık bu çizgilerin üzerine arabamızı park etmemektir. Bu çizgileri işgal etmemeye özen göstermek ve şeritlerin üzerine herhangi bir nesne koyarak işgal eden kişileri ise nazik şekilde uyarmaktır.

Hissedilebilir yüzeyler ile alakalı detaylı bilgi için;
https://www.rednasis.com.tr/hissedilebilir-yuzey/

Diğer Yazılar